ZSO im. Stanisława Staszica w Zgierzu

rekrutacja mały-baner

dla-gimnazjalisty

 

Akcja "Oddaj krew, ocal życie"

Email Drukuj PDF

krwiodawstwo

 

Dnia 26 marca 2015 r. w godzinach 9 - 12 w naszej szkole odbędzie się kolejna akcja Honorowego Krwiodawstwa. Zapraszamy wszystkie chętne pełnoletnie osoby (prosimy o zabranie dokumentu tożsamości).

Rozstrzygnięto XII edycję Konkursu Poetyckiego

Email Drukuj PDF

Od 12 lat w LO im. S. Staszica organizowany jest dla młodzieży szkół ponadpodstawowych powiatu zgierskiego Konkurs Poetycki, opatrzony od roku mottem: Dobre słowa są między wierszami, zaczerpniętym z wiersza zmarłego pomysłodawcy, współorganizatora i jurora Ireneusza Ziętka (pseudonim Krzysztof Sołtysiak). Rozstrzygnięcie XII edycji miało miejsce 10 marca 2015 roku.

Zgodnie z regulaminem konkursu co roku pracy Komisji Konkursowej w składzie: Danuta Błaszczyk, Jolanta Podwysocka, Joanna Chelińska, przewodniczy zaproszony poeta o uznanym dorobku, który też w dniu rozstrzygnięcia Konkursu prezentuje własną twórczość i dzieli się z młodzieżą doświadczeniami. W tym roku zaproszenie przyjął młody poeta łódzki Rafał Gawin, autor arkusza „Przymiarki” i dwujęzycznej książki poetyckiej „Wycieczki osobiste”, korektor i redaktor Kwartalnika Artystyczno-Kulturalnego „Arterie”. W trakcie spotkania ze swadą opowiadał o własnych doświadczeniach i udzielił wielu wskazówek, dotyczących zgłoszonych tekstów i możliwości rozwoju, doskonalenia umiejętności młodych autorów. Zachęcał do czytania, bo to warunek dobrego pisania. Przekazał też młodzieży egzemplarze redagowanych przez siebie „Arterii” i tomiki młodych pisarzy łódzkich. Uczestnicy konkursu otrzymali również tomiki wydanych pośmiertnie wierszy Ireneusza Ziętka, ufundowane przez Stowarzyszenie Absolwentów Gimnazjum i Liceum Staszica w Zgierzu.

Fundatorem nagród i wyróżnień było Starostwo Powiatowe w Zgierzu.

Na „XII Konkurs Poetycki dla Młodzieży Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Zgierskiego” wpłynęło 48 utworów (w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – 10 zestawów wierszy, w kategorii gimnazjów – 6).  

Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia w kategorii „Szkoły ponadgimnazjalne”:

I nagroda: Magdalena Pisera (Melancholik) z LO im. S. Żeromskiego w Ozorkowie, uczennica pani Emilii Lipiec-Kuzańskiej.

II nagroda: Alicja Górak (Emily Rose) z LO im. S. Staszica w Zgierzu, uczennica pani Joanny Jóźwiak.

Wyróżnienia:

Mateusz Kujawiak (Mateusz VP) z Zespołu Szkół nr1 im. J. S. Cezaka w Zgierzu, uczeń pani Joanny Wesołowskiej – za wiersz Nauka historii

Julia Sadlak (Lila)  z Samorządowego LO im. R. Traugutta W Zgierzu, uczennica pani Lidii Milczarek -  za wiersz Niepowtarzalni


W kategorii „Szkoły gimnazjalne” nagród za cały zestaw wierszy nie przyznano.

Wyróżnienia otrzymują:

Kaja Ziętek (Murzynek) z Gimnazjum Nr 1 w Zgierzu, uczennica pani Anny Skirtun - za wiersz Melancholia w cukiernicy

Paulina Łucarz (Aithusa) z Miejskiego Gimnazjum w Aleksandrowie Łódzkim, uczennica pani Jolanty Lewandowskiej – za wiersz Prawdziwy skarb

Poprawiony: wtorek, 17 marca 2015 18:09

Nie Peniaj, Zmieniaj!

Email Drukuj PDF

plakat III edycjaNie Peniaj, ZMIENIAJ! Weź sprawy w swoje ręce – w naszej szkole od grudnia 2014 - kwietnia 2015.

Jest to projekt mający na celu zwiększenie zaangażowania młodzieży w kreowanie swojej rzeczywistości i wprowadzenie zmian w społeczności lokalnej. Istotnym elementem projektu jest zwiększenie roli młodzieży w budowaniu strategii miasta w zakresie współpracy na rzecz rozwiązywania problemów ważnych dla młodych ludzi.

W projekcie uczestniczy 20 uczniów z klas pierwszych i drugich. Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji spotkań warsztatowych, których finałem będzie przygotowanie w maju 3 dniowego działania promującego rezultaty pracy młodzieży.

Organizatorem projektu jest Fundacja Instytut Działań Twórczych w Łodzi www.instytutdt.pl, a opiekunami z ramienia szkoły są p. Iwona Szmurlik i p. Magdalena Skowron.

Poprawiony: poniedziałek, 23 lutego 2015 16:52

Dyplom od Ministra Edukacji Narodowej

Email Drukuj PDF

asiaNa przełomie listopada i grudnia 2014 r. uczniowie naszego liceum reprezentowani przez: Mateusza Brockiego, Michała Gębickiego, Kingę Karolak i Adama Wicińskiego z klasy II b – pod opieką pani Joanny Chelińskiej – wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, promującym czytelnictwo wśród młodzieży, pod hasłem „Książki naszych marzeń”. Uczniowie przygotowali krótki film, który wciąż można obejrzeć na stronie naszej szkoły. Za zaangażowanie i udział w konkursie otrzymaliśmy dyplom od Ministra Edukacji Narodowej – pani Joanny Kluzik – Rostkowskiej.

Poprawiony: środa, 18 lutego 2015 08:25

Ołówek dla Afryki

Email Drukuj PDF

plakat1Przyłączyliśmy się do akcji:

Ołówek dla Afryki

Na świecie żyje 2 miliardy dzieci. Na każde 100 dzieci 17 nigdy nie pójdzie do szkoły. A przecież każde dziecko ma do tego prawo, ma prawo do dzieciństwa. Jeden ołówek potrafi zdziałać więcej niż nam się wydaje.

My mamy wszystko.

Tam dzieci nie mają nic oprócz marzeń. Przez plagę AIDS nie mają często obojga rodziców, mieszkają u krewnych w niewyobrażalnie skromnych warunkach lub w misyjnych sierocińcach.

Ale wszystkie chcą się uczyć.

Bo szkoła niesie nadzieję, w szkole dzieje się tyle ciekawych rzeczy, szkoła wyrywa z nudneji szarej codzienności. Zmienia bieg ich życiorysów. Tylko w szkole dowiedzieć się mogą o istnieniu innego życia, tylko w szkole usłyszą jak ustrzec się przed groźnymi chorobami w tym AIDS, które dziesiątkują ich rodziny i sąsiadów. Tylko w szkole mogą się nauczyć urzędowego języka, bez niego nigdy nie znajdą pracy w mieście, nawet nigdy nie odważą się do niego wyjechać.

Zbieramy dla nich szkolne przybory

Każdy ołówek, każdy długopis i kredka są na wagę złota, nam zalegają w szufladach i torebkach, im są potrzebne. Zbierzmy ich ogromną ilość i poślijmy tym dzieciom, niech pójdą do szkoły i zapewnią sobie lepszą przyszłość.

Na przybory szkolne czekamy do 27 lutego

Koordynator Akcji „Ołówek dla Afryki”  w szkole – Szkolne Koło Wolontariatu pod opieką M. Skowron, L. Białecka.

 

Poprawiony: wtorek, 17 lutego 2015 14:06

Strona 1 z 48