ZSO im. Stanisława Staszica w Zgierzu

Śladami Stanisława Staszica...

Email Drukuj PDF

W czwartek 20 kwietnia 2017 r. odbyła się wycieczka pokonkursowa śladami Stanisława Staszica. Wyjazd był podsumowaniem XI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Patronach Szkół Ponadgimnazjalnych, który w tym roku odbywał się w Zespole Szkół Zawodowych im. Staszica w Aleksandrowie Łódzkim. W tym roku organizatorzy, czyli Towarzystwo Przyjaciół Zgierza, Urząd Miasta Zgierza i Starostwo Powiatowe w Zgierzu, postanowiło unaocznić młodzieży i opiekunom dokonania Staszica w propagowaniu rozwoju przemysłu na terenie Kielecczyzny. Uczestnicy zwiedzili Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach (które prezentuje nie tylko stary wielki piec hutniczy, ale również ciekawe zbiory paleontologiczne), romańskie opactwo cystersów w Wąchocku (w którego zbiorach znajdują się m.in. dokumenty pisane przez Staszica) oraz Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu.

Wycieczka, w której z naszej szkoły uczestniczyli Natalia Pawlak i Kamil Florczak z klasy IA (zdobywcy II miejsca w konkursie) pod opieką p.prof. Małgorzaty Łodwig - Makowskiej, była nie tylko wspaniałą nagrodą za udział w rywalizacji, ale też praktycznym dowodem, jak postępowe teorie naszego Patrona rozwijały polską gospodarkę. Wyjazd był również okazją do integracji uczniów i nauczycieli naszego powiatu ze Zgierza, Aleksandrowa i Ozorkowa, które tradycyjnie biorą udział w konkursie.

Poprawiony: sobota, 22 kwietnia 2017 14:36

"Staszic" kuźnią młodych talentów

Email Drukuj PDF

W środę 19 kwietnia 2017 r. odbyła się szósta edycja konkursu "Staszic kuźnią młodych talentów".
Do prezentacji przystąpiło siedem uczestniczek, które prezentowały swe talenty: plastyczne (Adrianna Kacprzak - 3a i Weronik Janisz - 1b), fotograficzne (Katarzyna Lipińska - 3a) oraz wokalne (Alicja Górak - 3b, Natalia Batolik - 2b, Agnieszka Karolak - 2b) i wokalno - instrumentalne (Maria Gawrysiak - 3d).
Jury w składzie: p.prof. Magdalena Skowron, p. prof. Małgorzata Łodwig - Makowska oraz p. Justyna Blachowska nie tylko obejrzało wszystkie pokazywane dzieła i wysłuchało wykonań, ale również uzyskało od uczestniczek wiele ciekawych informacji na temat ich dotychczasowych dokonań, inspiracji oraz planów artystycznych na przyszłość.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystości zakończenia klas III.

Poprawiony: sobota, 22 kwietnia 2017 14:07

Rajd edukacyjny dla uczczenia 75. rocznicy rozstrzelania Polaków w Zgierzu

Email Drukuj PDF

 Pomimo bardzo niesprzyjających warunków pogodowych w piątek 7 kwietnia 2017 r. odbył się rajd edukacyjny upamiętniający 75. rocznicę rozstrzelania w Zgierzu 100 Polaków. Rajd ten stanowił integralną część projektu pt. "Byłem jednym z ...", który poprzez warsztaty historyczno - literackie oraz konkurs prac literackich miał przybliżyć zgierskiej młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej temat okoliczności publicznej egzekucji, która miała miejsce w Zgierzu 20 marca 1942 r.

W programie rajdu organizatorzy, czyli: Urząd Miasta Zgierza, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Miasta Zgierza, przewidzieli zarówno prelekcję w Parku Kulturowym "Miasto Tkaczy", zwiedzanie wystawy Muzeum Miasta Zgierza upamiętniającą egzekucję z 1942 r. jak i krótkie wykłady o historii regionu w trakcie II wojny światowej, odbywające się na trasie. Z uwagi na tematykę główną rajdu obowiązkowymi punktami programu było spotkanie na Placu Stu Straconych oraz odwiedzenie przez młodzież miejsc pochówków (pierwotnego i ostatecznego) ofiar w Lesie Lućmierskim. Wycieczka - pomimo padającego deszczu - zakończyła się ogniskiem z kiełbaskami oraz mini warsztatami archeologicznymi. Podczas trwania rajdu szkoły rywalizowały ze sobą, a wyniki zmagań ogłoszono podczas ogniska, wręczając nagrody rzeczowe. Drużyna ze "Staszica" w składzie: Anna Krzemińska (1a), Natalia Pawlak (1a), Kamila Cierpikowska (1b), Weronika Młynarczyk (2d) i Wioletta Zdobych (2d) pod opieką p.prof. Małgorzaty Łodwig - Makowskiej wykazała się nie tylko ogromną odpornością i wytrwałością, ale również świetną wiedzą i sprawnością, dlatego  w ogólnej rywalizacji zajęła II miejsce!

Poprawiony: czwartek, 13 kwietnia 2017 09:01

Podsumowanie akcji honorowego krwiodawstwa

Email Drukuj PDF

30 marca 2017 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w kolejnej akcji honorowego oddawania krwi. Ze względów organizacyjnych, korzystaliśmy z gościnności Zespółu Szkół nr 1 im. J.S. Cezaka w Zgierzu. Do wiosennej akcji zgłosiło się 20 chętnych. Po weryfikacji stanu zdrowia oraz innych kwestii dotyczących krwiodawstwa krew oddało 10 osób. W imieniu dyrekcji szkoły i organizatora dziękujemy wszystkim dawcom i kandydatom. Kolejna, akcja jesienią.

Poprawiony: piątek, 07 kwietnia 2017 09:28

Sukces naszych uczniów na XI Powiatowym Konkursie Wiedzy o Patronach Szkół Ponadgimnazjalnych w Aleksandrowie

Email Drukuj PDF

W środę 5 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Aleksandrowie Łódzkim odbyła się XI edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Patronach Szkół Ponadgimnazjalnych. Bohaterem tegorocznego spotkania był Stanisław Staszic, z którego ciekawym życiem i niełatwą twórczością musiały się zmierzyć zespoły uczniów szkół naszego powiatu. Zgierskiego "Staszica" reprezentowali: Natalia Pawlak i Kamil Florczak z klasy 1a, a opiekunką była p.prof. Małgorzata Łodwig - Makowska. Wszystkie zespoły musiały zmierzyć się z testem, dotyczącym biografii, ale również udzielać odpowiedzi na pytania problemowe, dotyczące dokonań Staszica, a nawet rozpoznawać lokalizację pomników patrona tegorocznej edycji. W tej trudnej rywalizacji reprezentanci naszej szkoły zajęli II miejsce, plasując się pomiędzy uczniami z Zespołu Szkół nr 1 im. Cezaka (I miejsce) a zespołem z SLO im. Traugutta (III miejsce). Nagrody rzeczowe ufundowali i wręczali przedstawiciele organizatorów: Powiatu Zgierskiego, Miasta Zgierza, Towarzystwa Przyjaciół Zgierza oraz Muzeum Miasta Zgierza i Miejsko - Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Prusa w Zgierzu.

Dodatkową nagrodą dla wszystkich uczestników i opiekunów będzie wycieczka śladami Staszica, która odbędzie się 20 kwietnia.

Serdecznie gratulujemy!

Poprawiony: piątek, 07 kwietnia 2017 09:28

Strona 1 z 82