ZSO im. Stanisława Staszica w Zgierzu

„Turbolandeskunde - Wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego

Email Drukuj PDF

8 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w rejonowym etapie Ogólnopolskiego Konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych „Turbolandeskunde -  Wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego. Tematem przewodnim V. edycji była wiedza o Austrii. Organizatorem konkursu jest Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Konkurs odbywał się pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego (IDV)oraz przy wsparciu Goethe Institut w Krakowie i Warszawie. Celami konkursu było: rozbudzanie i pogłębianie zainteresowania krajami niemieckojęzycznymi, propagowanie wychowania proeuropejskiego, rozbudzanie otwartości na inne kultury, krzewienie ducha tolerancji i szacunku wśród uczniów, doskonalenie umiejętności wykorzystywania technologii komputerowej i informacyjnej do poszerzania i prezentacji własnej wiedzy, rozwijanie kapitału społecznego młodych ludzi, doskonalenie umiejętności prezentacji własnych osiągnięć i współpracy w grupie, przygotowanie uczniów do dalszego kształcenia językowego, przyzwyczajanie uczniów do sprawdzania swojej wiedzy i umiejętności poprzez udział w konkursach.

Etap szkolny, który odbył się 12 grudnia, wygrała drużyna  klasy 2bc reprezentowana  przez : Weronikę Marchwiak, Mikołaja Gajdę i Wojciecha Kozaka. Uczniowie zakwalifikowali się do drugiego etapu i dzielnie zmagali się z pytaniami dotyczącymi historii, geografii, literatury i sztuki Republiki Austriackiej  oraz godnie reprezentowali jedyną zgierską szkołę w ogólnopolskim konkursie języka niemieckiego. W etapie II o przejście do finału rywalizowały  22 drużyny z województwa łódzkiego, z których wyłoniono do finału w Krakowie tylko jeden zespół. Rywalizacja była na bardzo wysokim poziomie, a grupy były bardzo dobrze przygotowane. Niestety uczniom naszej szkoły nie udało się zwyciężyć, ale wyniki naszej drużyny różniły się tylko kilkoma punktami od najlepszych.

Serdecznie dziękujemy naszym uczniom za solidne przygotowanie, umiejętności współpracy w grupie i kompetencje językowe.

Poprawiony: czwartek, 14 marca 2019 18:18

Wizyta klasy 1BC na Wydziale Filologicznym UŁ

Email Drukuj PDF

W piątek 8 marca 2019r. uczniowie klasy 1bc pod opieką p. prof. Joanny Kotnowskiej-Winter uczestniczyli w Dniu Otwartym na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Przywitani przez władze uczelni i Wydziału młodzi licealiści mieli okazję sprawdzić swoje predyspozycje językowe, wypełniając test z zadaniami m.in. fonetycznymi, językiem kurdyjskim czy tłumaczenia zdań ze specjalnie przygotowanego, sztucznego języka.
Gratką dla naszych anglistów były warsztaty w języku angielskim poświęcone tematyce "zero waste", na których każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę na temat ekologii i recyklingu.
Nie lada wyzwaniem okazały się warsztaty radiowe, na których młodzi humaniści mogli się sprawdzić w roli reportera radiowego i przygotować swoje pierwsze wystąpienie przed mikrofonem, zarejestrowane przez studentów Dziennikarstwa w profesjonalnym studio radiowym wydziału. Praca ta okazała się dla większości zarówno ekscytująca, jak i stresująca, ale niektórzy od razu dostaliby angaż w rozgłośni studenckiej.
Ostatnim przystankiem tego inspirującego dnia były warsztaty z mnemotechniki, czyli szybkiego zapamiętywania - ta umiejętność z pewnością się przyda wszystkim uczestnikom.
Ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, silnie zmotywowanych do dalszej wytężonej pracy nad sobą.

Poprawiony: czwartek, 14 marca 2019 12:17

Akademickie Targi Edukacyjne w "Cezaku"

Email Drukuj PDF

W ramach poradnictwa edukacyjno - zawodowego uczniowie klas II i III brali udział w Akademickich Targach Edukacyjnych, na których dziewięć uczelni wyższych (głównie z Łodzi) prezentowało swoją ofertę edukacyjną na rok akademicki 2019/2020.
Targi odbywały się 07 marca 2019 r. w Zespole Szkół nr 1 im. J.S. Cezaka w Zgierzu.

Poprawiony: czwartek, 14 marca 2019 12:18

Promocja "Staszica" na rok szkolny 2019/2020 oficjalnie rozpoczęta!

Email Drukuj PDF

Dnia 06 marca 2019 r. braliśmy udział w Forum "Szkoła marzeń" w Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima w Parzęczewie z oddziałami gimnazjalnymi.

Nasza szkoła reprezentowana była przez: Julię Lubelską i Kacpra Bogulewskiego (1BC), Julię Witczak (1A), Natalię Harasz i Sylwię Wójcik (3A) pod opieką p. prof. Magdaleny Skowron.

Podczas tych targów edukacyjnych swoją ofertę prezentowało 18 szkół ponadgimnazjalnych z regionu, a zwiedzającymi byli uczniowie ostatnich klas gimnazjów i szkół podstawowych z Parzęczewa, Dalikowa, Domaniewa, Solcy Wielkiej i Modlnej. Tegoroczna impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza że w następnym roku do szkół wybiera się podwójny rocznik pierwszoklasistów.

Bardzo dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą oraz odwiedzenie stoiska ZSO im. Staszica. Zapraszamy na Drzwi Otwarte 25 kwietnia 2019 r.

Poprawiony: czwartek, 14 marca 2019 12:21

150 lat Tablicy Mendelejewa

Email Drukuj PDF

W dniu 06 marca 2019 r. z okazji 150. rocznicy powstania Tablicy Mendelejewa został przeprowadzony w naszej szkole konkurs na temat Układu Okresowego Pierwiastków.
W konkursie wzięli udział uczniowie klasy 1a, 1bc oraz 2a i 2bc.
W pierwszej części konkursu uczniowie klasy 1bc Klaudia Baranowska i Piotr Szczeblewski przedstawili prezentację na temat historii powstania UOP.
W dalszej części uczeń klasy 2bc Karol Stańczyk przedstawił prezentację na temat: „Jakie informację o budowie atomu i właściwościach pierwiastków można odczytać na podstawie położenia pierwiastka w UOP”
Następnie rozstrzygnięto konkurs na najciekawszą formę układu okresowego pierwiastków:
I miejsce zajął Adrian Majchrzak z klasy 1bc
II miejsce zajęły Marta Grabowska i Aleksandra Jóźwiak kl.1a
oraz Julia Nemec i Eliza Łukaszewicz z klasy 1a

III miejsce - praca zbiorowa (uczniowie klasy 1bc i 3a)

Rozstrzygnięto również konkurs w kategorii Puzzle z Układem Okresowym (układanie na czas). Do finału zakwalifikowały się dwa zespoły:
Aleksandra Błaszczyk i Roksana Galanciak – z kl.1bc
oraz Aleksandra Goss i Wiktoria Nowak – z kl.1a.
W finale szybsze były dziewczyny z klasy 1a.

Na zakończenie konkursu odbył się quiz wiedzy o UOP ( w aplikacji Kahoot). I miejsce zajął Adrian Majchrzak z klasy 1bc.

Pomysłodawczynią i organizatorką obchodów była p.prof. Krystyna Rybińska.

Gratulujemy wszystkim, którzy przystąpili do rywalizacji!

Siarka  Uran  Fosfor  Erb, czyli ... S  U  P  Er   ;)

Poprawiony: czwartek, 14 marca 2019 12:21

Strona 1 z 103