ZSO im. Stanisława Staszica w Zgierzu

DO2018 1

Wiosna 2018 w STASZICU, czyli DRZWI OTWARTE

Email Drukuj PDF

21 marca już po raz kolejny nasza szkoła otworzyła swe podwoje dla przyszłych licealistów. Gościliśmy na specjalnie przygotowanych przez nauczycieli na tę okazję zajęciach dla zgierskich, i nie tylko, gimnazjalistów. W zorganizowanych grupach przybyli do nas uczniowie Gimnazjum Nr 1, 2 i 3, a niezorganizowani - indywidualnie.

Różnorodność zajęć pozwoliła poznać charakter poszczególnych przedmiotów, szkoły, a także metody pracy naszych nauczycieli, których wspomagali uczniowie klasy 1bc.

Na języku polskim można było zgłębić zawiłości współczesnej kultury, poznać tajemnice własnego imienia czy też historię książki jako nośnika wiedzy. Historia zaintrygowała postacią Świętosławy, czyli polskiej królowej wikingów. Język angielski kusił językowymi zagadkami i obyczajami primaaprilisowymi, a język Goethego zachęcał do wniknięcia w tajemnice niemieckiej gramatyki.

Geografia, fizyka i chemia to zgoła inne dziedziny wiedzy. I tu czekały różne niespodzianki: fizyka to jedna z nieprzeniknionych dla ucznia dziedzin wiedzy, ale okazuje się, że i ją można okiełznać; geografia z kolei nie pozwala zapomnieć o najciekawszych zakątkach świata i tajemnicach naszej niezwykłej planety, a chemia stanowi niewyczerpane źródło białej i czarnej doświadczalnej magii.

Po męczącej wędrówce po piętrach i zakamarkach szkoły zbolałe kości można było rozprostować na zajęciach wychowania fizycznego.

We wszystkich tych przedsięwzięciach brali udział również nasi uczniowie, a w roli niezrównanych przewodników wystąpiła 1 bc, za co jej gorąco dziękujemy!

ZAPRASZAMY jeszcze raz w tym roku 28 maja w godz. 10.00 – 15.00. Do zobaczenia!

Poprawiony: wtorek, 10 kwietnia 2018 15:56

Dzień Irlandzki w "Staszicu"

Email Drukuj PDF

Na świecie żyje podobno 80 mln osób pochodzenia irlandzkiego, stąd Dzień św. Patryka obchodzony jest hucznie na całym świecie. W naszej szkole stał sie pretekstem do Dnia Irlandzkiego, który odbył się w piątek 16 marca 2018 r. Zaczęliśmy od występu Zespołu Tańca Irlandzkiego "Feirin" z Łodzi, który zaprezentował różne tradycyjne tańce irlandzkie, a instruktorka p. Małgorzata Ciećko bardzo ciekawie opowiadała o historii celtyckiej Irlandii oraz zwyczajach mieszkańców "Zielonej Wyspy". Na długiej przerwie w sali Audio uczeń klasy 2A Kamil Florczak przedstawił prezentację dotyczącą św. Patryka i jego działalności misyjnej oraz dziejów wczesnej Irlandii. Można też było obejrzeć plakaty dotyczące irlandzkich zespołów muzycznych.

Dużą atrakcją stał się również pokazowy trening ulubionego sportu Irlandczyków, czyli rugby, w wykonaniu zawodników klubu sportowego "Budowlani Łódź". Trener p. Mirosław Żórawski przybliżył uczniom zasady tego ciągle mało znanego w Polsce sportu, a zawodnicy (wśród nich absolwent "Staszica" - p. Adrian Ignaczak) demonstrowali przykładowe elementy gry. Trener zaproponował również naszym uczniom możliwość spróbowania swoich sił w rywalizacji z zawodnikami, z czego - oczywiście - chętnie skorzystali: Michał Durczyński, Hubert Szaliński, Sebastian Witkowski, Karol Stańczyk i Szymon Stachyra. Na szczęście Mistrzowie Polski potraktowali "wschodzące gwiazdy rugby" łagodnie. Ale trzeba przyznać, że nasi chłopcy dawali z siebie wszystko i zasłużyli nawet na pochwały trenera.

Dzień Irlandzki bardzo się udał, a zakończyła go prezentacja pt. "Co powinniście wiedzieć o Irlandii, aby wygrać Milionerów". Bardzo nam było miło, że z zaproszenia do udziału w wydarzeniach skorzystali uczniowie klas językowych i dwujęzycznych z językiem angielskim ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Zgierzu. Koordynatorkami projektu były: p. Joanna Kotnowska - Winter i p. Małgorzata Łodwig - Makowska.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji imprez towarzyszących absolwentom "Staszica": p. Weronice Kliszko (która była tancerką zespołu "Feirin" i ciągle z nim współpracuje) oraz p. Adrianowi Ignaczakowi (zawodnikowi "Budowlanych Łódź").

 

Poprawiony: niedziela, 25 marca 2018 19:02

Podsumowanie akcji honorowego krwiodawstwa

Email Drukuj PDF

Dnia 15 marca 2018 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w kolejnej akcji  honorowego oddawania krwiZe względów organizacyjnych, korzystaliśmy z gościnności Zespołu Szkół nr 1 im. J.S. Cezaka w Zgierzu. Do wiosennej akcji zgłosiło się 15 chętnych. Po weryfikacji stanu zdrowia oraz innych kwestii dotyczących krwiodawstwa krew oddało 10 osób. W imieniu dyrekcji szkoły i organizatora  dziękujemy wszystkim dawcom i kandydatom. Kolejna, akcja jesienią.

Poprawiony: niedziela, 25 marca 2018 19:02

Dni Otwarte na Wydziale Filologicznym UŁ

Email Drukuj PDF

Dnia 9 marca 2018r. uczniowie klas II A i II B z rozszerzeniem z języka angielskiego pod opieką p. Joanny Kotnowskiej-Winter uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez nauczycieli akademickich i studenckie koła naukowe zorganizowanych przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego w ramach Dni Otwartych, aby lepiej zapoznać się z ofertą studiów oraz samym Wydziałem. Po udziale w oficjalnym otwarciu imprezy oraz wysłuchaniu krótkich wystąpień władz uczelni i Wydziału, uczniowie mieli okazję poznać w pigułce (pre)historię kina, jego przełomowe wynalazki i idee, stworzyć samodzielnie zabawkę optyczną, której pierwowzór powstał na początku XIX wieku; dowiedzieli się również ile wie o nas Facebook i Google i co z tego wynika – warsztaty, po których nikt już nie ma wątpliwości, że nie tylko użytkownicy obu serwisów społecznościowych nie mają żadnej prywatności, a świat wie o nas wszystko. Na kolejnym z warsztatów uczniowie rozszyfrowywali korpomowę i znaczenie anglicyzmów w dzisiejszym świecie, natomiast na ostatnim uczyli się podstaw języka migowego – warsztat prowadzony przez Studencko-Doktoranckie Logopedyczne Koło Naukowe UŁ, na który pokazał, że miganie alfabetu migowego to nie lada wyzwanie dla naszych palców i dłoni. To już druga nasza wizyta na Wydziale Filologicznym, a następne czekają na chętnych.

Poprawiony: niedziela, 25 marca 2018 19:12

EuroWeek 2018

Email Drukuj PDF

W dniach 04 - 08 marca bieżącego roku grupa naszych uczniów z klas I A i I BC pod opieką p. Elżbiety Piszczek i p. Iwony Pawłowskiej-Świrskiej uczestniczyła w projekcie - EuroWeek - Szkoła Liderów w Lądku Zdrój.

Uczniowie mieli okazję doskonalić umiejętność pracy w zespole, przygotowywania prezentacji i scenek, a także szlifowania języka angielskiego.

Był to również czas zabawy i zawierania nowych znajomości, jak również podziwiania przepięknych okolic Lądka, jeszcze w zimowej scenerii. Mamy nadzieję, że te wspaniałe chwile utrwalone na fotografiach zachęcą kolejnych naszych uczniów do wzięcia udziału w tym programie.

Strona 1 z 93